Nevíte se rady?
Zeptejte se nás telefonicky nebo e-mailem:
+420 733 755 664 prchaljan@zelenabiomasa.czDřevostavby a jejich nesporné výhody
Rychlost a efektivnost
Hrubá stavba dřevěného domečku může být hotová už během 3 až 8 týdnů, celý ho pak můžeme mít postavený již za tři měsíce. Navíc se stavba neváže na počasí, takže je možné s ní začít prakticky kdykoli. Rychlost stavby jde ruku v ruce s výběrem technologie, našimi požadavky a domluvou s realizační firmou. Stačí však mít promyšlený návrh a na stavbě už se jednotlivé díly spojují jako skládačka. Díky takovému návrhu je stavební prostor čistší a nevzniká tolik odpadu ze stavby.
Něco vydrží
Lidé mají často předsudky o tom, že dřevostavby mají krátkou životnost oproti zděným stavbám, opak je ale pravdou. Pokročilé technologie, které v dnešní době máme, zajišťují dřevěné konstrukci životnost alespoň 100 let. Když přidáme fasádní prvky, tak máme ještě dalších 50 let k dobru. Zůstávají v dobrém stavu i v případě, že je někdo zanedbává.
Jednoduchá rekonstrukce a přestavba
Změna dispozice, rekonstrukce či rozšíření stavby není žádným problémem, a to hlavně díky suché výstavbě a lehkým prvkům. Technologie, které dřevostavby mají, nabízejí mimořádnou možnost nástavby na stávající domky. Jako příklad můžeme uvést klasický dům s nevyužívaným podkrovím, dřevěnou nástavbou je možné ho rozšířit o další bytovou jednotku nebo o pár místností navíc. I bez toho, aby bylo potřeba staticky řešit zděné přízemí.
Nemusíte se bát plísní, hub ani škůdců
Když bude mít vaši stavbu na starost ověřený dodavatel, tak ani jedno z těchto nebezpečí nehrozí. Pokud je projekt a stavba kvalitní, tak samozřejmě zahrnuje i ochranu proti škůdcům, hmyzu a houbám. Ve dřevě, které je dostatečně ošetřené a o které budete i nadále pečovat, nemají žádní škůdci šanci. V případě, že vlhkost přesahuje 18 %, tak teprve tehdy se můžeme bavit o tom, že vznikají plísně. Odolnost dřevostavby proti vlhkosti se řeší už při konstrukci, a dále i při provozu. Jediné na co je třeba dbát, je, aby nedošlo k nevhodnému zásahu, který by mohl znemožnit přirozené vysoušení dřeva. Když budete pravidelně větrat, tak se plísní opravdu nemusíte obávat.
Ušetříte při zakládání i dopravě
Významnou úsporu nám může přinést to, že dřevo a komponenty z něho váží méně než prvky zděné, a také to pak poznáme při typu založení a míře zemních prací. Dále můžeme ušetřit množství použitého betonu, zásahy do zeminy nebo izolaci proti radonu díky zemním vrutům nebo patkám se vzduchovou mezerou pod stavbou. Díly ke stavbě se dopravují snadněji a rychleji. Bude podstatný rozdíl při přepravě a montáži lehké konstrukce (dřevěné panely) a těžkého materiálu (železobeton).
Jen tak nevyhoří
Cihly sice hoří pomaleji než dřevo, ale záleží zejména na tom, jak je dřevostavba konstruována. Roubenky nebo sruby se skládají z velkých kusů dřeva, svou zbytkovou vlhkostí hoření dokonce zpomalují. Oheň se dostane pouze do horní části dřeva, poté postupně uhasíná. Po uhašení jsou konstrukce dřevěných staveb stabilnější. Například železobeton a ocel se při vysokých teplotách roztahuje a snižuje svoji nosnost. Sendvičové konstrukce, které jsou opláštěné nehořlavými případně špatně hořlavými materiály, jako například sádrokarton, minerální tepelná izolace nebo sádrovláknité desky, vás určitě nezklamou. Dřevostavby mají samozřejmě ještě spoustu dalších výhod, ale o těch třeba zase někdy příště. Teď vám chceme dát i případné upozornění. Při plánování dřevostavby je třeba dbát na to, že špatně izolují hluk, někdy je v ní až příliš teplo (hlavně v létě) a občas vás mohou postrašit. Dřevo pracuje, takže při velkém větru může trošku vrzat, občas se ozve i podlaha. Značné výhody ale těchto několik málo dorbností překonají. Takže pořízení dřevostavby jenom vřele doporučujeme.