Nevíte se rady?
Zeptejte se nás telefonicky nebo e-mailem:
+420 733 755 664 prchaljan@zelenabiomasa.czStavební povolení na zahradní chatku. Kdy ho potřebuji a kdy ne?
Velikost zahradní chatky
Pokud velikost zahradní dřevostavby, přesněji její zastavěná plocha, nepřesáhne 25 m2 a výška 5 metrů, obejdete se i bez stavebního povolení. Další podmínkou pak ale je, že chatka může být podsklepená maximálně do hloubky 3 metry a musí mít pouze jedno nadzemní podlaží. Pokud jste se tedy chtěli pustit do většího projektu, například s chatkou Scoot o ploše přes 26 m2 a s obytným podkrovím, stavební povolení už vyřizovat musíte. Pokud ale plánujete jen menší chatičku, například Shanon nebo Malta, můžete se pustiti do práce i bez povolení.
Velikost pozemku na zahradní chatku
O celkové velikosti pozemku se stavební zákon nezmiňuje, splňovat ale musíte několik podmínek. Stavba musí být samozřejmě v souladu s územně plánovanou dokumentací a umístěna v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně dva metry. Plocha pozemku, který svou chatkou zastavíte, pak nesmí překročit 50 % plochy, která je schopná vsakovat dešťové vody. Chatku tak nemůžete vtěsnat na malý pozemek, na kterém už stojí dům a například kůlna, a chatka by zabrala půlku volné půdy. Dešťová voda by pak neměla kam odtékat.
Účel zahradní chatky
Pokud si stavíte chatku jen jako skladiště a budete v ní mít schovanou sekačku na trávu, lopaty, rýče a další náčiní, povolení nepotřebujete. Stejně tak, pokud budete v chatce bydlet nebo jen občas přespávat. Stavební povolení je ale nutné, pokud v chatce budete provozovat své podnikání, například si zde otevřete stánek s občerstvením nebo malou prodejnu. Povolení budete potřebovat i na skladování nebo výrobu hořlavých látek a výbušnin, stejně jako případné skladování radioaktivních odpadů.
Na jakou chatku nepotřebujete povolení?
Podmínky velikosti splňuje například malá chatka Cube, která je ideální na skladování nářadí. Pokud hledáte něco většího, je tady Rennes, Wissous nebo i Aisne či Camping.